Zielona ściana

Zielona ściana, czyli kontakt z naturą w każdych warunkach

Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach. Większość mieszkańców miast na dłuższy kontakt z zielenią może sobie pozwolić w weekendy i w czasie wakacji. Na co dzień ludzie patrzą głównie na mury: czy to w biurze, czy we własnym mieszkaniu. A gdyby tak przenieść zieleń do wnętrz? I to nie w postaci małej doniczki z kwiatkiem na parapecie, tylko jako pokrycie dużych powierzchni ścian? Pomysł ten pojawił się już połowie lat 80. XX wieku za sprawą francuskiego botanika Patricka Blanca. Rozwój cywilizacji i coraz bardziej odseparowane od natury budynki sprawiły, że idea ta znalazła wielu kontynuatorów.

Dlaczego sztuczna zieleń?

Pierwowzór oczywiście wykonany był z roślin naturalnych. Jednak istnieje wiele przyczyn, dla których takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe:

  • ciemne pomieszczenia bez dostępu do światła dziennego
  • pokoje biurowe, korytarze, klatki schodowe i inne tego typu miejsca, w których nie ma kto opiekować się żywymi roślinami,
  • ludzie, którzy nie potrafią lub nie mają czasu opiekować się roślinami.

I jak to zwykle bywa, na zapotrzebowanie rynku szybko znalazła się odpowiedź: zielona ściana (https://sklep.green-designers.pl/kategoria/ogrodywertykalne) ze sztucznych roślin.

Czy sztuczna zieleń to synonim tandety?

Zwolennicy naturalnej zieleni z pewnością otrząsną się ze wstrętem: przecież sztuczne rośliny to zwykła tandeta. Czy istotnie tak jest? Postęp techniczny spowodował także pojawienie się nowych rodzajów tworzyw sztucznych. Istnieje się mnóstwo materiałów, dzięki którym sztuczne rośliny są prawie nie do odróżnienia od tych żywych.

Jak wykonać roślinną dekorację na ścianie?

Realizację zielonej ściany najlepiej zlecić fachowcom. Dzięki ich doświadczeniu z pewnością da się uniknąć błędów przy montażu i późniejszych problemów w użytkowaniu takiej ozdoby.
Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dekorację wykonać we własnym zakresie. Wybór sklepów oferujących gotowe panele ze sztucznymi roślinami jest coraz szerszy. Dostępne są maty z pojedynczymi gatunkami roślin lub kompozycje zawierające zestawy różnorodnych pod względem kształtu i koloru liści i kwiatów.

Wertykalne ogrody stają się w dzisiejszych czasach bardzo pożądanym elementem dekoracyjnym we wnętrzach każdego typu. Zastosowanie sztucznych roślin dało szansę na umieszczenie ich także tam, gdzie żywe rośliny z pewnością by nie przetrwały. Kontakt z zielenią jest niezwykle ważny dla człowieka. Zielony kolor pomaga odpocząć zmęczonym oczom w trakcie pracy i w czasie relaksu. Warto zainwestować roślinną kompozycję w otoczeniu, w którym spędzamy większość dnia.