Zielona ściana

Zielona ściana w aranżacji Twojego domu – wady i zalety

Czym są tak zwane “zielone ściany”? Czy zielona ściana (https://sklep.green-designers.pl/kategoria/ogrodywertykalne) to dobry pomysł na ozdobienie salonu lub niewielkiego mieszkania? Jak zaaranżować przestrzeń w salonie, aby stwarzała odpowiednie warunki do rozwoju roślin w ogrodzie wertykalnym?

Co to jest “zielona ściana”?

Jest to po prostu miniogród pionowy (wertykalny), urządzony wewnątrz pomieszczeń takich jak salon, kuchnia, biuro czy budynek użyteczności publicznej. Na specjalnie wyizolowanej od wilgoci ścianie, przytwierdza się doniczki, gdzie sadzi się rośliny. Ustawienie pionowe ogrodu nie szkodzi roślinom, zwłaszcza gdy są one gatunkowo przystosowane do danego miejsca. Każdy gatunek ma swoje indywidualne potrzeby w zakresie nasłonecznienia, wilgoci oraz pielęgnacji. Ogrody pionowe często wyposaża się w systemy nawadniające, ułatwiające podlewanie. Rośliny mogą pokrywać dokładnie całą ścianę w mieszkaniu lub w domu w salonie, mogą być również luźno rozstawione w zawieszonych na ścianie w kącie kwietnikach, aby stworzyć ciekawą aranżację.

Czy zielona ściana to dobry pomysł na dekorację salonu?

Tak, jeśli właściciel dysponuje odpowiednio dużą ilością czasu, który musiałby poświęcić na jej pielęgnację. Ogród wertykalny z żywych roślin to bardzo efektowna ozdoba, która idealnie wpisuje się w obecnie modne nurty architektury wnętrz. Roślinność wpływa pozytywnie na samopoczucie człowieka, należy jednak pamiętać, że wymaga ona podlewania i odpowiedniej pielęgnacji. Rośliny muszą być dopasowane do danego wnętrza pod względem panujących tam warunków – kluczowym aspektem jest nasłonecznienie. Właśnie na tej zasadzie głównie należy dobierać do siebie poszczególne rodzaje kwiatów, pnączy lub gatunków zwisających. Zielona ściana sprawdzi się w klasycznych i nowoczesnych stylach aranżacji salonu.

Jak zrobić ogród wertykalny?


Wybranie odpowiedniej ściany wydaje się być najważniejszą kwestią, jednak pod uwagę trzeba wziąć także to, czy dane rośliny będą służyły samopoczuciu domowników. Nie wszystkie bowiem nadają się do mieszkania, gdzie przebywają dzieci. Jest wiele trujących roślin, które nieświadome dziecko może zjeść! Dlatego należy dobrać takie gatunki, które będą nie tylko ładne ale i bezpieczne. Pierwszym krokiem jest zawsze zamocowanie izolacji osłaniającej ścianę przed wilgocią. Dopiero na takim podłożu można zawiesić stelaż pod donice – na rynku dostępne są gotowe moduły do ogrodów wertykalnych. Jeśli zielona ściana jest duża, warto wyposażyć ją w ukryty system nawadniający. Pięknie dobrana kompozycja roślinna wymaga także odpowiedniego nawożenia, usuwania suchych liści i rozsadzania odrostów. Zielona ściana wymaga trochę pracy, ale jest to trud warty zachodu.